
Už z definice pesticidu je zřejmé, že cílem pesticidů je zasáhnout do přírodních procesů zničením vybraných organismů. Zajímá vás, jaký mají pesticidy vliv na biodiverzitu? Z nedávno publikovaného rozsáhlého review vyplývá, že více, než 40 % druhů hmyzu je ohroženo vyhynutím. Jako hlavní příčina se uvádí vliv intenzivního zemědělství a používání pesticidů.
Novější studie odkrývají souvislosti, které byly dlouho skryté a unikaly v procesech testování rizikovosti pesticidů. Jaké například? Třeba, že kombinované účinky insekticidů a fungicidů způsobují oslabování včelstev a dalšího hmyzu. Anebo způsobují nepřímé efekty, které souvisí s úbytkem potravy pro ptáky nebo změny v chování.
Například neonikotinoidy, nyní celosvětově nejpoužívanější typ insekticidů, škodí také především v kombinaci s fungicidy, kdy poškozují nervovou soustavu hmyzu a narušují včelám smysl pro navigaci.
To vše vysílá jasnou zprávu: v předešlých letech používané testování environmentálních rizik u pesticidů selhalo. Stejně jako dříve například u DDT jsme nebyli schopni včas dohlédnout všechna rizika.
Takzvaným škůdcům se obvykle daří v monokulturách a v jejich prospěch hraje skutečnost, že se každoročně sázejí tytéž plodiny. Bez zdravé půdy si budoucí generace nevypěstují ani ředkvičku. Ve zdravé půdě plné mikrobiálního života se četné pesticidy zadrží a rozloží, díky čemuž třeba pak neproniknou do podzemních vod. Na současných polích se však některé z pesticidů rozkládají mnohem pomaleji a jiné rovnou spláchne déšť do potoků či podzemí.
Je to na hlavu
Jak jsme si řekli, cílem pesticidů je zasáhnout do přírodních procesů zničením vybraných organismů. Přesto jsou pesticidy někdy používány i při ochraně přírody, například při omezování šíření nepůvodních druhů. Podobně jako mají vliv na člověka, pesticidy ovlivňují mnoho druhů organismů – včetně těch, které nejsou cílem hubení. Převážně používané širokospektrální pesticidy hubí i přirozené nepřátele škůdců, takže později dochází opět k přemnožení škůdce, který ztratil přirozeného nepřítele.
Jaký mají pesticidy konkrétní vliv na hmyz, na včely, na ptáky, na žížaly, na ryby a na další živé tvory se dočtete v přehledném a čtivém Průvodci po pesticidech 21. století.
