Přejít k hlavnímu obsahu
cotoje

Pesticidy máme na talíři den co den. Servírujeme vám je přes sociální sítě, ale najdete je i v potravinách, v půdě, ve vzduchu a ve vodě. Člověk se jim nevyhne. Pojďme se podívat, co jsou vlastně zač a proč o nich stále mluvíme.

Pesticidy slouží k prevenci, zničení, potlačení, odpuzení či jinému ovlivnění takzvaných škodlivých organismů (nežádoucích rostlin, hub, živočichů i mikroorganismů), a to během pěstování, výroby, skladování, převozu, prodeje a zpracování potravin, zemědělských výrobků a krmiv. Dále také k řízení růstu zemědělských plodin před i po jejich sklizni.

O pesticidech vám v našem speciálním videu něco řekne Ing. Miroslav Florián, Ph.D. z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

V potravinách se často nachází rezidua pesticidů. Reziduum je zbytek účinné látky (ve složení pesticidu ta část, která zajišťuje jeho hubící efekt), který můžeme najít v prostředí nebo třeba v těle po aplikaci pesticidu. Může to být jak vlastní účinná látka, tak jiná látka, na kterou se ta účinná přemění. Takové reziduum může být pro některé druhy dokonce škodlivější než samotná původní účinná látka.

DDT, pesticid s nechvalnou historií

DDT je známý vysoce účinný insekticid, který dokázal zlikvidovat skoro každého živočišného škůdce. Stal se symbolem úspěchů průmyslového zemědělství v 60. letech minulého století. Pak se ukázalo, že kromě škůdců hubí i mnoho dalších živočichů, protože se nerozkládá a zůstává v tukových tkáních. Jako součást potravy tak přechází z kořisti na lovce.

Sokol je příkladem ptáka, který měl kvůli příjmu pesticidů v potravě tak slabé skořápky vajec, že je samice při hnízdění rozsedla. Sokoli kvůli tomu u nás vymřeli. DDT se tak stalo zároveň symbolem zkázy, kterou kolem sebe člověk může šířit, byť s původně dobrým úmyslem.

Pak tu máme například organofosfátové pesticidy. Ty účinkují především jako insekticidy a proti dalším parazitům. Neničí ale vajíčka. V organismu, do kterého se dostanou (včetně lidského), vyřazují z funkce enzymy. Problém je, že ač některé z těchto účinných látek žádné nebezpečí pro člověka nepředstavují (třeba malathion), jejich rezidua (v tomto případě metabolit malaoxon) mohou být jedovatá. K organofosfátům patří i dnes velmi diskutovaný herbicid glyfosát.

Rizika pesticidů

Pesticidy, jejich rezidua i metabolity najdeme prakticky všude. V půdě, ve vodě, v těle lidí i živočichů, v potravinách, ve vzduchu, v našich vlasech i v srsti hospodářských zvířat. Lidem mohou způsobovat rakovinu, ovlivňovat nervovou soustavu nebo narušovat tvorbu hormonů. O tom si povíme víc v dalším díle našeho pesticidového seriálu.

Pokud jste zvědaví, stáhněte si našeho Průvodce po pesticidech 21. století, kde najdete ty nejzajímavější a nejdůležitější informace i nápady, co teď s tím.