
Pesticidy si do lidských životů nachází všelijaké cestičky. Není to zdaleka jen přes jídlo nebo pitnou vodu. I proto je nezbytně důležité, abychom k nim přistupovali s krajní obezřetností.
S pesticidy se setkáte, i když obejmete svého psa nebo kočku (u leguána to nehrozí), především pokud je chráníte přípravky proti hmyzu před blechami a klíšťaty. To může být rizikové i pro těhotné ženy. Používání pesticidů v zemědělství, komerční sféře, v domácnostech a při zahrádkaření je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku některých chorob, například různých typů rakoviny, infarktu myokardu, Parkinsonovy choroby atd.
Pesticidy na dětských hřištích
Dále se hovoří o ovlivnění tvorby hormonů, o vlivu na nervovou nebo rozmnožovací soustavu i poškození plodu v těle matky. U dětí jsou rizikové i nízké dávky pesticidů, pokud jsou jim vystavovány dlouhodobě. Nežádoucím způsobem mohou ovlivnit vývoj, zdraví a chování dětí. Studie u dlouhodobého působení pesticidů poukazují na vznik hyperaktivity, změnu reflexů a na psychomotorické a neurologické změny ve vývoji.
Jedna studie ze severní Itálie ukazuje, že pesticidy jsou zanesena i dětská hřiště v sídlech ležících v zemědělsky intenzivně využívané krajině. Na 96 % ze studovaných hřišť byl nalezen alespoň jeden pesticid a na 79 % hřišť studie prokázaly několik různých pesticidů. Jejich hlavním zdrojem byly ovocné sady.
Je život na venkově opravdu zdravější?
Často se objevuje názor, že život na venkově je zdravější než život ve městě. Pesticidy mohou se přenáší i vzduchem a vodou a mohou tak zhoršovat zdraví lidí žijících blízko intenzivně zemědělsky obdělávaných ploch.
Dlouhodobá expozice v takových oblastech přispívá například ke vzniku chronických a civilizačních chorob jako obezita, cukrovka druhého typu, nemoci štítné žlázy i již zmíněná rakovina. Jedna australská studie konkrétně uvádí zvýšené riziko vývinu rakoviny prsu u žen, které byly vystaveny úletům pesticidních přípravků během postřiků. Ohroženy jsou přitom zejména mladé ženy během vývinu mléčných žláz.
Významné zdroje pesticidů můžeme mít i přímo v domácnosti či na zahrádce. Mohou to být zejména insekticidní přípravky, kterými chráníme domácí mazlíčky nebo kterými hubíme nežádoucí hmyz. Jestli takový přípravek použijeme, je často naše svobodné rozhodnutí. Proto je vhodné zjistit si informace o účinných látkách obsažených v přípravku. Přítomnost pesticidů v domácnostech byla jednou z hnacích sil evropské občanské iniciativy Save Bees And Farmers (Zachraňme včely a farmáře).

Práce na čerstvém vzduchu
Znepokojující kapitolou je vliv na zdraví samotných zemědělců a zemědělkyň a jejich dětí, které se dostávají do kontaktu například s kontaminovaným oblečením svých rodičů. Studie zjistily, že zemědělci, kteří se s pesticidy setkávají opakovaně, trpí různým typem nemocí. Například u pěstitelů vína je to zvýšený výskyt Parkinsonovy a dalších nervových nebo kardiovaskulárních chorob. Studie zohlednily i možný vliv rozdílné míry konzumace tabáku mezi farmáři a kontrolními skupinami. Skupiny byly navíc pozorovány dlouhodobě.
Zajímavost na závěr: méně je více?
K obsahu pesticidů v potravinách je tu ještě jedna zajímavost. Menší dávka pesticidu může mít někdy překvapivě větší negativní účinek na zdraví než dávka vyšší. Podle některých vědců se to může týkat zejména těch látek, které ovlivňují tvorbu hormonů.
Zajímá vás, co se s tím dá dělat? Stáhněte si stručného Průvodce po pesticidech 21. století a dozvíte se víc.
